İlaç Kokulu Kitap

7.80 TL. Aynı kavramlar tıpta da yok mu? Sezgi, düşünce, duygu ve ritim, klinik uygulamanın ana öğeleri değil mi? İlaç kokulu yazılar bu düşüncelerle yazıldı.

Responsive image
YAZAR
Faik Çelik
DOSYA BOYUTU
8,83 MB
YAYIN TARIHI
2007
DIL
Türkçe
ISBN
9789944126793

PDF formatında İlaç Kokulu Kitap. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan İlaç Kokulu Kitap kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Edebiyatta duygu, düşünce, sezgi, düş kurma, hayal kurma, tema, çağrışım, metafor, vurgu ve ritim vardır. Aynı kavramlar tıpta da mevcuttur. İlaç kokulu Kitap bu çerçevede genel cerrahi alanında uzman olan Faik Çelik'in geniş ufuklu yazılarını bir araya getiriyor: Tıbbın da, sanatın da uğraş alanları ve hedeflerinin insan olması, bu iki alanı yan yana getiren ortak öğelerden sadece biri. Hekim yalnızca bir teknisyen değil, aynı zamanda sanatçı duyarlılığına sahip olması gereken estet bağlamında bir sanatçı. Kitaptaki tüm denemelerine yazar, hastanelerden aşina olduğumuz hafif tentürdiyot, biraz sülfat az biraz da kolonya karışımı olan o malum kokuyu sindirmiş. Yazılarını otuz beş farklı başlık altında toplayan Çelik, tıp ile sanat ilişkisini irdelerken mesleğindeki çarpıklıkları ve aksaklıkları da dile getirmekten geri kalmıyor. Günümüzde iki ayrı kutup haline gelen sanat ve tıp, zamanında aynı kişiler tarafından icra edilip, sırasıyla filozof, ulema, hümanist gibi isimlerle anılıyorlardı. Tıbbın bir sanat olduğunu ilk söyleyen Hipokrat'a göre hekim sadece tanı ve tedavi yapan kişi değil, aynı zamanda belirlenmiş ahlaki değerleri de benimsemiş kişi demekti. İlaç Kokulu Kitap, "Hekimlikte ustalık; hastasını veya kendinden yardım isteyen insanların duygu ve düşüncelerini, acılarını, beklentilerini anladığı ölçüde o hekimde anlam kazanır" diyen yazarı Faik Çelik'in hem sanat hem de hastane koridoru kokusunu birlikte arayanlar için ilgi çekici bir deneme olma özelliğini taşıyor.Sayfa Sayısı: 144Baskı Yılı: 2007Dili: TürkçeYayınevi: Cinius 


Aynı kavramlar tıpta da yok mu? Sezgi, düşünce, duygu ve ritim, klinik uygulamanın ana öğeleri değil mi? İlaç kokulu yazılar bu düşüncelerle yazıldı.